poniedziałek, 5 maja 2014

"Nakręcone" książki:)


X Muza – FILM; KINEMATOGRAFIA – 
bazuje na obrazie. Lubimy oglądać filmy, bo nie tylko 
przenoszą nas w inny świat, ale też dają złudzenie 
innego życia. Książki czynią to samo, tyle tylko, 
że w odróżnieniu od kina bazują na słowie i zdecydowanie 
bardziej rozwijają wyobraźnię. Niemniej doświadczenie 
pokazuje, że obie damy: zarówno tradycyjna książka, 
jak i nowoczesna kinematografia potrafią ze sobą 
współpracować i to całkiem efektywnie. 
Z tym, że to przeważnie książki stanowią inspirację 
dla kina, a rzadko odwrotnie. 

  
Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy 

Jedna z najsłynniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. przedstawiająca losy dwójki dzieci, Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison, którzy zostali porwani na czarnym lądzie.Pierwsza ekranizacja powstała w 1973 roku, wtedy w kinie film obejrzało 17 milionów Polaków. Po raz drugi książkę sfilmowano w 2001 roku. 

Role dzieci zagrali Karolina Sawka i Adam Fidusiewicz. 
  


Astrid Lindgren – Pippi Pończoszanka 

Astrid Lindgren – szwedzką pisarkę znają wszystkie dzieci. Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych dzięki czemu autorka zdobył jeszcze większą sławę. 

Jednym z bardziej znanych filmów jest film o Pippi Langstrump w Polsce znanej jako Fizia Pończosznka. Został on nakręcony w latach 70-tych ubiegłego wieku, a rolę rudowłosej Pippi zagrała Inger Nilsson. Joanne Kathleen Rowling – Harry Potter 


Seria książek fantasy opisująca przygody młodego czarodzieja w ciągu sześciu lat jego edukacji w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie oraz rok po jej zakończeniu. Autorka wyznała, że seria pojawiła się w jej głowie w niemalże pełnej postaci podczas podróży pociągiem. Książki z tego cyklu cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, ale trafiają również do dorosłych czytelników. 

Powieści o Harrym Potterze doczekały się ekranizacji. 
Dotychczas zrealizowano pierwsze sześć części: 

 • Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)
 • Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002) 
 • Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004) 
 • Harry Potter i Czara Ognia (2005)
 • Harry Potter i Zakon Feniksa (2007)
 • Harry Potter i Książę Półkrwi (2009) 

 Główne role dziecięce zagrali: 

 • Daniel Radcliffe jako Harry Potter
 • Emma Watson jako Hermiona Granger 
 • Rupert Grint jako Ron Weasley 


„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” zajmuje obecnie piąte miejsce na liście najbardziej kasowych filmów wszech czasów. 


Clive Staples Lewis – Opowieści z Narnii 

Opowieści z Narnii w Polsce znane są czasem jako Kroniki Narnii. Jest to popularna seria książek fantastyczno-przygodowych autorstwa brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa. Opowiadają one o przygodach kilkorga dzieci, które dzięki magii przenoszą się do niezwykłej krainy zwanej Narnią. Część książek została kilkakrotnie sfilmowana – w postaci serialu animowanego, filmów i miniseriali TV. Nad najnowszą ekranizacją, obejmującą jak dotąd Lwa, Czarownicę i Starą Szafę, Księcia Kaspiana oraz planowaną Podróż Wędrowca do Świtu – pracował reżyser Shreka, Andrew Adamson. 

Adam Bahdaj – Wakacje z duchami 
Jest to opowieść o trzech nierozłącznych przyjaciołach Perełce, Paragonie i Mandżaro. Ta trójka uczniów z warszawskich szkół przyjeżdża do cioci mieszkającej na wsi. Akcja rozgrywa się w malej leśniczówce, gdzie bohaterowie spędzają wakacje. W okolicy jest jezioro i średniowieczny zamek. Niedaleko leśniczówki chłopcy budują sobie szałas. Tam właśnie postanawiają założyć klub detektywów. Wybierają fikcyjnych przestępców i rozpoczynają działalność. Jednakże nikt nie przypuszcza, że przyjdzie im zmierzyć się z nie lada zadaniami. 
Na podstawie książki nakręcono w 1970 roku serial telewizyjny, w którym jedną z głównych ról zagrał Henryk Gołębiewski. Eric Knight – Lassie wróć! 
Film powstał na podstawie powieści autorstwa Erica Knighta o przygodach owczarka szkockiego. Jest to wzruszająca opowieść o przywiązaniu i przyjaźni. Ukochany pies ubogiej rodziny, Lassie, zostaje sprzedany, gdyż tylko w ten sposób zażegnać można tarapaty finansowe. Ale przyjaźń psa i człowieka nie zna granic. Nie zna też odległości: Lassie pokona wiele mil, by wrócić tam, gdzie jest jej dom. A w drodze powrotnej przyjdzie się jej zmierzyć z szeregiem niebezpiecznych przygód. 

Książka powstała w 1940 roku, a pierwszy film powstał już w 1943; od tamtej pory nakręcono 11 filmów, a w każdym grał inny pies. Problemem był fakt, iż pierwszy pies, odgrywający tę rolę miał charakterystyczną białą łatę na czole, przez co ciężko było znaleźć psa, który by go przypominał. Zazwyczaj zaradzano temu domalowując białą plamę na czole psów. 


Lucy Moud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza 

Film oparty na powieści Lucy Moud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza, napisanej w 1908 roku. Opowiada historię osieroconej, 11-letniej Ani Shirley, która została przygarnięta przez samotne rodzeństwo Mateusza i Marylę Cuthbertów. Wrażliwa dziewczynka łatwo nawiązuje kontakty, ale bardzo często popada w tarapaty.
Ma na swoim koncie mnóstwo wybryków, takich jak ciasto ze środkiem leczniczym, awantura z panią Linde czy upicie Diany winem porzeczkowym. Jej głównym zmartwieniem są rude włosy, które pewnego dnia farbuje na zielono. 

Pierwszy film powstał w 1919 roku i był to film niemy. Później powstało jeszcze wiele filmów i seriali telewizyjnych. Najpopularniejsza ekranizacja powstała w 1985 roku, rolę Ani zagrała Megan Follows. Jan Brzechwa – Akademia Pana Kleksa 
Na podstawie książki powstał w 1984 roku polsko-radziecki film fabularny w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.Film miał dwie części: 
cz. I Przygoda księcia Mateusza 
cz. II Tajemnica Golarza Filipa. 
Główne role zagrali:Piotr Fronczewski, Sławomir Wronka, Leon Niemczyk, Zbigniew Buczkowski. 

W następnych latach powstały kolejne filmy o przygodach Pana Kleksa:
- Podróże Pana Kleksa (1986)
- Pan Kleks w kosmosie (1988) 
- Tryumf Pana Kleksa (1999) 


Edmund Niziurski – Sposób na Alcybiadesa 


Książka została wydana w 1964 roku. Opowiada o grupie szkolnych przyjaciół mających ciągłe problemy ze złymi ocenami. Zgnębieni przez grono pedagogiczne, dochodzą do wniosku, że jedynym wyjściem jest zdobycie "sposobu" na każdego z nauczycieli i dzięki zastosowaniu odpowiednich metod mogliby się nie uczyć, a mimo to mieć dobre oceny. 

Na podstawie powieści powstały dwa filmy: 

 • w 1997 roku serial telewizyjny (premiera 2005) 
 • w 1998 roku film kinowy zatytułowany SPONA, w którym zagrali min. Krzysztof Kowalewski, Karolina Gruszka, Jarosław Jakimowicz, Aleksandra Woźniak, Ewa Błaszczyk 


Frances Hodgson Burnett– Tajemniczy ogród 

Książka po raz pierwszy została wydana w 1909 roku opowiada o przyjaźni trojga dzieci. Pewnego dnia Mary znajduje opuszczony i zaniedbany ogród. Wraz z pomocą miejscowego chłopca, Dickona udaje jej się przywrócić go do życia. Postanawia, że odtąd będzie to miejsce wspólnych zabaw. 
Zaprasza tam też swego kalekiego kuzyna Colina. Udaje im się stworzyć baśniową oazę pełną pięknych kwiatów, zielonych drzew i krzewów. Jednocześnie umacnia się ich przyjaźń. 

Powstało kilka ekranizacji powieści. Jedna z ostatnich powstała w 1993 roku. Film z międzynarodową obsadą wyreżyserowała Agnieszka Holland, 
a muzykę skomponował Zbigniew Preisner. 
  
Źródło: http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/Nakrecone_ksiazki_wszystko.pdf